Murzynek z konfiturą porzeczkową

Dziś po raz pierwszy coś ze słodkości...
 
Na co dzień słodkości u nas ograniczają się do miodu lub suszonych owoców, ale są takie dni świąteczne kiedy w naszej kuchni pojawia się domowy wypiek. Tym razem na naszym stole pojawił się niepozorny murzynek. Ale niech was ta jego niepozorność nie zmyli... wilgotny, lekko słodki, przełożony konfiturą z czarnej porzeczki, polany gorzką czekoladą, posypany wiórkami kokosowymi i migdałami... pachnie cudnie a smakuje jeszcze lepiej!
 
Jeśli o daniu obiadowym można powiedzieć, że jest jednogarnkowe to, to samo możemy powiedzieć o naszym murzynku. Do przygotowania ciasta potrzebujemy garnek mniej więcej o pojemności 2,5 litra, w którym będziemy rozpuszczać i mieszać wszystkie składniki. Jeśli macie ochotę na coś czekoladowego to zapraszamy do wspólnego domowego pieczenia!
 
Składniki:
 
300 g mąki pszennej (użyliśmy mąki pszennej tortowej Lubelli)
2 jajka z wolnego wybiegu lub z chowu ekologicznego
220 g cukru trzcinowego lub cukru białego
3 łyżki konfitury z czarnej porzeczki
2,5 łyżki gorzkiego kakao
2 łyżki miodu (użyliśmy miodu spadziowego)
2 łyżki kawy zbożowej Inka
2 łyżeczki sody oczyszczonej
250 ml mleka
120 g masła
 
Do przełożenia potrzebujemy: ok. 6 łyżek konfitury porzeczkowej a do dekoracji tabliczkę czekolady deserowej lub gorzkiej, migdały w płatkach, całe lub siekane i wiórki kokosowe.

Do pieczenia potrzebujemy 1 formę tzw. keksówkę o wymiarach ok. 11x43 cm.

Do dzieła!
 
Zdjęcie nr 1: Przygotowujemy wszystkie składniki potrzebne do wypieku.
Zdjęcie nr 2-3: Masło wkładamy do garnka i rozpuszczamy na małym ogniu.
Zdjęcie nr 4: Kiedy masło nam się rozpuści dodajemy cukier. Masę chwilę podgrzewamy aby cukier zaczął się rozpuszczać.
 
 
Zdjęcie nr 5-9: Do masy dodajemy 2 łyżki miodu, 3 łyżki konfitury porzeczkowej, 2,5 łyżki kakao i 2 łyżki kawy zbożowej. Po dodaniu każdego składnika masę należy dokładnie wymieszać rózgą.
 
 
 
Zdjęcie nr 10-12: Po wymieszaniu masę odstawiamy na chwilę do przestygnięcia. W międzyczasie przygotowujemy formę do wypieku. Formę smarujemy masłem i wysypujemy otrębami, bułką lub zarodkami. W naszym przypadku były to zarodki pszenne, bardzo dobrze komponują się one ze słodkimi wypiekami (mają lekko słodkawy smak).



Zdjęcie nr 13-15: Do lekko przestudzonej masy dodajemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie mieszamy. Masa wyraźnie się spieni i lekko zmieni kolor na jaśniejszy. Od razu po wymieszaniu sody dodajemy szklankę mleka i rozmieszane jaja. Całość dokładnie mieszamy rózgą.



Zdjęcie nr 16-18: Do masy dodajemy mąkę przesianą przez sitko. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy, bez grudek.
Zdjęcie nr 19: Masę przelewamy do formy, w międzyczasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 170 C.



Zdjęcie nr 20: Ciasto pieczemy przez 45-50 minut do tak zwanego "suchego patyczka", formę z ciastem piec na najniższym poziomie w temperaturze 170 C, funkcja termoobieg.
Zdjęcie nr 21-22: Po upieczeniu ciasto wyjmujemy, studzimy na kratce. Po wystudzeniu wyjmujemy z formy.



Zdjęcie nr 23-24: Ciasto dzielmy na trzy części.
Zdjęcie nr 25-28: Na dolną część nakładamy 3 łyżki konfitury porzeczkowej, rozsmarowujemy równomiernie po całej powierzchni, przykrywamy częścią środkową. Na część środkową, analogicznie jak dla dolnej, nakładamy 3 łyżki konfitury porzeczkowej i rozsmarowujemy.  


Zdjęcie nr 29-30: Przygotowujemy dodatki do dekoracji. Czekoladę deserową, gorzką lub mieszankę deserowej i mlecznej (polewa będzie bardziej słodka) rozpuszczamy w rondelku lub kąpieli wodnej. Migdały parzymy, obieramy i siekamy.


Zdjęcie nr 31-34: Rozpuszczoną czekoladą dekorujemy naszego murzynka, następnie posypujemy wiórkami kokosowymi i siekanymi migdałami.



Zdjęcie nr 35-36: I tak prezentuje się nasze wykończone ciasto! Pachnie smakowicie kokosem  i czekoladą... Kwaskowy smak konfitury porzeczkowej świetnie komponuje się ze słodkością ciasta i polewy. Pychota!



Smacznego!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Domowy majonez na bazie oliwy z oliwek

Kartki na Boże Narodzenie 2021 cz.2

Kredki Polychromos w roli głównej